Název

Slepička

Popis

Velikonoce se blíží, tak si vyrobíme velikonoční slepičku. Vyválíme plát hlíny asi 1 cm silný a vykrojíme z něj obdélník, který se stane základem těla slepičky. Ze zbytku vyválené hlíny vykrojíme (třeba podle šablonky) tvar hřebínku. Obdélník na užší staně poškrabeme a naneseme šlikr (blátíčko z téže hlíny sloužící jako lepidlo), tvar spojíme do válce a spoj co nejlépe zapracujeme do hladka. Horní okraj potřeme šlikrem, k jednomu okraji vložíme dovnitř hřebínek a celý horní okraj slepíme k sobě. U hřebínku zapracujeme hlínu do hladka a v místě ocasu stiskem prstů vytvarujeme podle fantazie. Ocas můžeme potom na několika místech ozvláštnit otvory, které vykrojíme děrovačem (stačí i víčko od fixy). Potom si vymodelujeme zobák, připravíme si "mrkvičku", na širším konci do ní vytvoříme asi 1 cm hluboký zářez, naneseme do něj šlikr a přilepíme na místo - opět pěkně zapracujeme. Ze dvou kuliček vymodelujeme očka, nalepíme po stranách hlavičky a vymáčkneme do nich zorničky, aby oko nebylo "slepé". Pod zobáček nalepíme za špičku dvě "kapičky" vyříznuté z tenkého plátu jako lalůčky. Tělo slepičky pak můžeme plasticky zdobit poškrabáním jehlou nebo škrabkou, otisknout kolečka (víčko od fixy nebo brčko na pití), nebo použít razítka k dekoraci. Pozor, aby tlak nebyl velký a výrobek se neprotrhl. Někdy je třeba lepší podložit zevnitř druhou rukou. Plastický dekor připravujeme zejména tehdy, chceme-li využít k další dekoraci např. zatírání oxidy.
Hotový výrobek necháme dokonale proschnout a potom pálíme na přežah. Následuje další dekorování.
Jednou z možností je namočit výrobek do základní světlé glazury (v mém případě bílá Pw 141). Po krátkém zaschnutí lze pak zdobit dál barevnými glazurami nanášenými stětcem. Dekor a jeho barevné provedení záleží na výběru autora. Nebo lze použít prosté pocákání pomocí štětce v několika ladících odstínech a následně dobarvit zobák a hřebínek.
Další způsob, který využijeme zejména pokud jsme si při výrobě slepičku zdobili plasticky - otisky, rytím, škrabáním - je zatírání oxidy. Například oxidem železa (Fepren). Oxid rozmíchaný ve vodě naneseme štětcem a hned vytíráme z výrobku vlhkou vyždímanou houbou, kterou průběžně čistíme pod tekoucí vodou. Barva z povrchu se tak vytře a zůstane pouze v rýhách dekoru, který tím pěkně vynikne. Po vytření a zaschnutí můžeme glazurami dodekorovat některé detaily.
Proschlé výrobky dáme pálit za ostrý výpal (u mne teplota 1020°C). Teplota se bude řídit také použitými glazurami.

Období

Statistiky

  • 76 fotek
  • 1 se líbí

Fototechnika

Nokia C5-00.2

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Slepička
Komentáře Přidat